sprawdź czy masz koronawirusa

Od początku maja w laboratorium SPZOZ im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej będzie można komercyjnie wykonać test na zakażenie koronawirusem. Testy odpowiadają czy pacjent jest lub czy był zakażony wirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie uruchomiony zostaje specjalny punkt pobrań w przychodni – po to, aby osoby pragnące wykonać badania (i to wszystkie badania diagnostycznie – nie tylko wspomniany test) nie musiały udawać się do laboratorium w budynku szpitala.

 

Jakie testy będzie można wykonać?

Będą to badania z próbek krwi, wykrywające obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w trzech klasach: IgM, IgA, IgG. Poszczególne klasy oznaczają „dokładność” testu.

Kiedy przeciwciała są wykrywalne, czyli kiedy i jaki test wykonać?

Przeciwciała IgM anty-SARS-CoV-2 stają się wykrywalne niekiedy już 3 dni po wystąpieniu objawów;
Przeciwciała IgG anty-SARS-CoV-2 stają się wykrywalne niekiedy już około 10 dni po wystąpieniu objawów;
Przeciwciała IgA anty-SARS-CoV-2 stają się wykrywalne niekiedy już kilka dni przed przeciwciałami w klasie IgG.

Uwaga, to nie wszystko: laboratorium może dwojako oznaczyć wynik testu: jakościowo lub ilościowo. Wynik jakościowy po prostu potwierdza lub wyklucza wykrycie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (może być dodatni lub ujemny) bez podawania ich miana lub stężenia. Wynik ilościowy jest dokładniejszy, określa stężenie wykrytych przeciwciał we krwi pacjenta. Dlatego m.in. laboratorium przygotowało specjalne pakiety testów dla pacjentów, które pozwolą na dokładniejszą diagnozę.

Dla kogo rekomendowane są testy?

Mogą je oczywiście wykonać wszyscy, ale przede wszystkim pacjenci niehospitalizowani; pacjenci z objawami grypopodobnymi, osoby które miały kontakt z zakażonym lub potencjalnie zakażonym SARS-CoV-2 ale nie spełniają kryteriów wykonania badań RT-CRP oraz osoby, które mogły przejść bezobjawowo lub skąpo objawowo COVID-19 – tłumaczy Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka SPZOZ w Rawie Mazowieckiej. – Jednocześnie podkreślamy, że pacjenci z objawami choroby COVID-19 nie powinni zgłaszać się do punktu pobrań. Powinni oni kontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub udać się do szpitala zakaźnego.

Ile będzie kosztował test? To zależy od jego typu.

1. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgM/IgG (test jakościowy) – 150,00zł
2. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgM (test jakościowy) – 100,00zł
3. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgG (test jakościowy) – 100,00zł
4. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgM/IgG pakiet (test jakościowy) – 150,00zł
5. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgM (oznaczenie ilościowe) – 170,00zł
6. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgG (oznaczenie ilościowe) – 170,00zł
7. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgM/IgG pakiet (oznaczenie ilościowe) – 280,00zł
8. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgA (oznaczenie ilościowe) – 170,00zł
9. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgA/IgG pakiet (oznaczenie ilościowe) – 170,00zł
10. Przeciwciała anty SARS-CoV-2 IgA/IgM/IgG (oznaczenie ilościowe) – 399,00zł

Czas oczekiwania na wyniki:

oznaczenia jakościowe – wynik w dniu pobrania
oznaczenia ilościowe – 1-7 dni

Trzeba przy tym pamiętać, że wyniki badań powinny być interpretowane przez lekarza z uwzględnieniem wywiadu, danych epidemiologicznych, objawów klinicznych oraz chorób współistniejących.

Nowy punkt pobrań

Od 29 kwietnia laboratorium uruchomia nowy, drugi punkt pobrań: w przychodni przy ul. Niepodległości 8 (gabinet nr 14). Wprawdzie Punkt Pobrań przy Laboratorium w Szpitalu Św. Ducha od ul. Warszawskiej 14 przyjmuje Pacjentów bez zmian, jednak ze względu na to, że wielu z pacjentów może obawiać się podczas epidemii wizyty w szpitalu, SPZOZ uruchomił dodatkowy, oddzielony od szpitala, punkt do pobierania próbek.

Punkt Pobrań ul. Niepodległości 8 – kontakt telefoniczny 729 059 007
Pobieranie materiału do badań: poniedziałek – piątek 7.00-11.00
Wydawanie wyników: poniedziałek-piątek 7.00-13.00, po 13.00 w Rejestracji Przychodni
Sugerowana płatność kartą, choć płatność gotówką jest również możliwa.

Szpital im. Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej to nowoczesna placówka z pięcioma oddziałami: Chirurgii, Pediatrycznym, Chorób Wewnętrznych, Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowym, Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Ambulatoryjną Opieką Specjalistyczną posiadającą poradnie: chirurgiczną, położniczo- ginekologiczną, ortopedyczną, onkologiczną, okulistyczną dla dzieci, gruźlicy i chorób płuc, uzależnień. Zapewnia doskonałą opiekę wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej pacjentom z terenu całego powiatu rawskiego. Przy szpitalu działa również Podstawowa Opieka Zdrowotna przy ul. Niepodległości 8 zatrudniająca świetnych lekarzy z zakresu Chorób Wewnętrznych, Pediatrii, Okulistyki Dziecięcej i Medycyny Pracy.

Kontakt

SPZOZ Szpital Św. Ducha ul. Warszawska 14 96-200 Rawa Mazowiecka
Sekretariat telefon: 729 – 059 – 534

Na Skróty
Poradnie
Specialistyczne

Oddziały
Szpitalne

Medycyna Pracy
Cennik
Diagnostyka Obrazowa
Diagnostyka Laboratoryjna
Dla Pacjenta
Aktualności
Dlaczego właśnie my?