Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informujemy, że w strukturach Zespołu Poradni Specjalistycznych SPZOZ w Rawie Mazowieckiej w Szpitalu Św. Ducha jest możliwość konsultacji w zakresie uroginekologii.
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z niezwykle skomplikowanej budowy żeńskiego układu moczowo-płciowego. W jego zakres wchodzą nie tylko narządy, takie jak macica czy pęcherz moczowy, ale także wszystkie podtrzymujące je struktury, które tworzą dno miednicy. Nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo-powięziowego dna miednicy mogą powodować cały szereg zaburzeń. Ich diagnostyką i leczeniem zajmuje się uroginekolog, czyli specjalista posiadający szeroką wiedzę z zakresu budowy i fizjologii kobiecego układu moczowo-płciowego.
Uroginekologia jest relatywnie nową dziedziną medycyny, która jest odpowiedzią na potrzeby tysięcy kobiet. Chore zmagające się z problemami uroginekologicznymi czekają na diagnozę i terapię wiele lat, co wynika nie tylko z towarzyszącego im wstydu, ale także często z niewiedzy lekarzy pierwszego kontaktu. Kiedy zatem warto zgłosić się do specjalisty w temacie problemów z układem moczowo-płciowym? Konsultacja uroginekologiczna jest wskazana w przypadku występowania takich problemów jak:
- niekontrolowany wypływ moczu podczas aktywności fizycznej, śmiechu, kichania czy kaszlu;
- uciążliwe, częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy;
- uczucie dyskomfortu w okolicy krocza;
- nawracające infekcje dróg moczowych lub dróg rodnych;
- dolegliwości bólowe podczas menstruacji, współżycia czy wypróżniania;
- zaburzenia trzymania gazów i stolca;
- wysuwanie narządów miednicy mniejszej przez pochwę.
Choroby uroginekologiczne bywają określane mianem cichej epidemii. Okazuje się bowiem, że są szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie, jednak prawdziwa skala problemu do dziś nie jest znana. Szacuje się, że samo tylko nietrzymanie moczu dotyczy nawet co trzeciej kobiety po 50. roku życia. Niekiedy można spotkać się z mylną opinią, że schorzenia uroginekologiczne dotyczą głównie kobiet w starszym wieku. Nie jest to prawdą, ponieważ problemy te występują u kobiet w każdym wieku, niezależnie od przebytych ciąż czy schorzeń współistniejących.
Do najważniejszych chorób uroginekologicznych zalicza się przede wszystkim:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu;
- nadreaktywność pęcherza moczowego;
- pęcherz neurogenny;
- zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej;
- zespoły bólowe w obrębie miednicy mniejszej;
- przetoki moczowo-płciowe.
Konsultacji udziela specjalista uroginekolog , dr Paweł Wawrzyniak.
Pacjentki po odbytej konsultacji kierowane są w razie konieczności do dalszego leczenia chirurgicznego w Oddziale Ginekologii, które nadzorowane jest i prowadzone (również zabiegi operacyjne) przez dr Pawła Wawrzyniaka.
W przypadku braku wskazań do leczenia operacyjnego oferujemy pacjentkom poradnictwo w zakresie fizykoterapii oraz pessaroterapii.
Wszystkie pacjentki leczone w Poradni objęte są specjalistyczną opieką zarówno w okresie przedoperacyjnym, jak również po zabiegach operacyjnych. W trakcie wizyt pohospitalizacyjnych oceniane są efekty leczenia. Pacjentki zapraszane są na badania kontrolne regularnego wszystkich przeprowadzanych w szpitalu zabiegach.
Zapisy do poradni dla kobiet, gdzie jest możliwość konsultacji uroginekologicznej, odbywa się w rejestracji Szpitala Św. Ducha (Rawa Mazowiecka ul. Warszawska 14) osobiście, telefonicznie lub internetowo:
tel. +48 729 059 525
tel. +48 729 056 593
e-mail rejestracja@szpitalrawa.pl
od poniedziałku do piątku w godzinach 07.00-18.00