Sprawdź swoje płuca bezpłatnie i bez kolejek
Badania profilaktyczne są najlepszym sposobem na choroby płuc. Wcześnie wykryte można bardzo skutecznie leczyć. Nieoceniona w walce z chorobami płuc jest spirometria, którą w naszym szpitalu można wykonać „od ręki”, […]

Badania profilaktyczne są najlepszym sposobem na choroby płuc. Wcześnie wykryte można bardzo skutecznie leczyć. Nieoceniona w walce z chorobami płuc jest spirometria, którą w naszym szpitalu można wykonać „od ręki”, bez kolejek. Trwają Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc (1 – 10 grudnia)

Kto powinien sprawdzić profilaktycznie płuca?

Osoby:

  • Z dusznością i uczuciem ściskania w klatce piersiowej
  • Ze świszczącym oddechem,
  • Męczące się szybko do tego stopnia, że mają kłopot ze złapaniem tchu.
  • Z przyspieszonym, spowolnionym, spłyconym lub nadmiernie pogłębionym oddechem.
  • Z powtarzającymi się zapaleniami oskrzeli oraz zapaleniami płuc
  • Z krwiopluciem
  • Które w ostatnim czasie miały kontakt z chorym na gruźlicę,
  • Obserwujący u siebie rozwój choroby zawodowej płuc
  • Palące tytoń, którym dokucza przewlekły kaszel.

Poradnia Pulmonologiczna przyjmuje pacjentów 3 razy w tygodniu we: wtorki, środy, czwartki, w godzinach od 9.00 do 12.30. Czas oczekiwania na przyjęcie na wizytę w Poradni Pulmonologicznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej wynosi zazwyczaj od 1 do 2 tygodni. W okresie jesienno – zimowym, sprzyjającym zapadalności ma choroby i infekcje układu oddechowego może wydłużyć się do miesiąca.

WSKAZÓWKI DLA PACJENTÓW:

  • Pamiętać trzeba o tym, że na konsultacje lekarza pulmonologa bezpłatnie, w ramach umowy NFZ niezbędne jest skierowanie od lekarza POZ.
  • Pulmonolog decyduje czy konieczne jest wykonania dokładniejszej diagnostyki czyli badań rentgenowskich, spirometrii czy bronchoskopii.
  • Wszystkie te badania można wykonać bezpłatnie, na miejscu w szpitalu św. Ducha.
  • Zarówno rentgen, jak i spirometrię można wykonywać najczęściej od razu, tego samego dnia. W przypadku bronchoskopii trzeba poczekać około dwóch tygodni.

WAŻNE TELEFONY

  • Poradnia chorób płuc:  729-059-531

POChP to bardzo groźna choroba, do której niestety doprowadzamy sami. 90 procent przypadków spowodowanych jest paleniem tytoniu. Objawy choroby to przewlekły kaszel związany z odksztuszaniem wydzieliny i postępujące trudności z oddychaniem prowadzące do duszności. Pacjenci z czasem po prostu nie mogą „zebrać tchu” najpierw podczas wysiłku, a następnie w normalnych, codziennych sytuacjach. Reagują też męczącymi atakami kaszlu na najmniejsze bodźce zapachowe, np. perfumy. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 2 miliony osób z POChP i aż 4 miliony walczy z astmą.

Wciąż również zdarzają się pojedyncze przypadki bardzo groźnej gruźlicy, która w powszechnym mniemaniu została bezpowrotnie pokonana z XX wieku. To choroba zakaźna, którą wywołują gram-dodatnie bakterie (Mycobacterium tuberculosis) zwane prątkami Kocha (pałeczki kwasooporne). Są to organizmy bardzo odporne, potrafiące „czaić” się w organizmie ludzkim latami, nie dając zbyt wielu objawów, które mogłyby niepokoić. Uaktywniają się np. przy spadku odporności, dlatego właśnie gruźlica wciąż atakuje osoby w podeszłym wieku. Źródłem zakażenia są chorzy na gruźlicę i z tego też powodu profilaktyka pozwala chronić nie tylko siebie, ale osoby z najbliższego otoczenia.

Na Skróty
Poradnie
Specialistyczne

Oddziały
Szpitalne

Medycyna Pracy
Cennik
Diagnostyka Obrazowa
Diagnostyka Laboratoryjna
Dla Pacjenta
Aktualności
Dlaczego właśnie my?