W Rawie przybywa pacjentów z chorobami płuc
W ciągu zaledwie tygodnia w Poradni Pulmonologicznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej aż u 30 pacjentów stwierdza się Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP), zaś u 15 astmę. W powiecie rawskim zdarzają się wciąż przypadki gruźlicy. Trwające obecnie Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc to idealny powód, aby przypomnieć, że najlepszym sposobem na choroby płuc jest profilaktyka. Wcześnie wykryte można bardzo skutecznie leczyć. Nieoceniona w walce z chorobami płuc jest spirometria, którą w SP ZOZ w Rawie Mazowieckiej można wykonać „od ręki”, bez kolejek.

W Rawie przybywa pacjentów z chorobami płuc.

W ciągu zaledwie tygodnia w Poradni Pulmonologicznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej aż u 30 pacjentów stwierdza się Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP), zaś u 15 astmę. W powiecie rawskim zdarzają się wciąż przypadki gruźlicy.

Trwające obecnie Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc to idealny powód, aby przypomnieć, że najlepszym sposobem na choroby płuc jest profilaktyka. Wcześnie wykryte można bardzo skutecznie leczyć. Nieoceniona w walce z chorobami płuc jest spirometria, którą w SP ZOZ w Rawie Mazowieckiej można wykonać „od ręki”, bez kolejek.

 

– Pacjenci powinni udać się do lekarza pulmonologa, gdy pojawiają się u nich duszności, uczucie ściskania w klatce piersiowej – mówi Piotr Stepaniec, kierownik Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej Samodzielnego Publicznego ZOZ w Rawie Mazowieckiej. – Na badania warto się zgłosić także, gdy obserwujemy u siebie świszczący oddech, albo gdy męczymy się szybko do tego stopnia, że mamy kłopot ze złapaniem tchu. Zaniepokoić może również przyspieszony, spowolniony, spłycony lub nadmiernie pogłębiony oddech. Wskazaniem do wizyty u specjalisty są ponadto powtarzające się zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc czy krwioplucie. W takich wypadkach nie należy zwlekać, koniecznie trzeba udać się do specjalisty.

Ponadto na konsultację z pulmonologiem powinny wybrać się osoby, które w ostatnim czasie miały kontakt z chorym na gruźlicę, pracownicy obserwujący u siebie rozwój choroby zawodowej płuc oraz palacze, którym dokucza przewlekły kaszel.
POChP to bardzo groźna, śmiertelna choroba, do której niestety doprowadzamy sami. 90 procent przypadków spowodowanych jest paleniem tytoniu. Objawy choroby to przewlekły kaszel związany z odksztuszaniem wydzieliny i postępujące trudności z oddychaniem prowadzące do duszności. Pacjenci z czasem po prostu nie mogą „złapać tchu” najpierw podczas wysiłku, a następnie w normalnych, codziennych sytuacjach. Reagują też męczącymi atakami kaszlu na najmniejsze bodźce zapachowe, np. perfumy. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 2 miliony osób z POChP i aż 4 miliony walczy z astmą.

W powiecie wciąż stwierdzamy pojedyncze przypadki bardzo groźnej gruźlicy, która w powszechnym mniemaniu została bezpowrotnie pokonana w XX wieku. To choroba zakaźna, którą wywołują gram-dodatnie bakterie (Mycobacterium tuberculosis) zwane prątkami Kocha (pałeczki kwasooporne). Są bardzo odporne, potrafią „czaić” się w organizmie ludzkim latami, nie dając zbyt wielu niepokojących objawów. Uaktywniają się np. przy spadku odporności, dlatego właśnie gruźlica wciąż atakuje osoby w podeszłym wieku. Źródłem zakażenia są chorzy na gruźlicę i z tego też powodu profilaktyka pozwala chronić nie tylko siebie, ale osoby z najbliższego otoczenia.

• Pamiętać trzeba o tym, że do bezpłatnych konsultacji z lekarzem pulmonologiem, w ramach umowy NFZ, niezbędne jest skierowanie od lekarza POZ.
• Pulmonolog decyduje czy konieczne jest wykonanie dokładniejszej diagnostyki czyli badań rentgenowskich, spirometrii czy bronchoskopii.
• Wszystkie te badania można wykonać bezpłatnie, na miejscu w szpitalu św. Ducha.
• Zarówno rentgen, jak i spirometrię można wykonywać najczęściej od razu, tego samego dnia. W przypadku bronchoskopii trzeba poczekać około dwóch tygodni.

Poradnia Pulmonologiczna przyjmuje pacjentów 3 razy w tygodniu we:

wtorki, środy, czwartki, w godzinach od 9.00 do 12.30. Czas oczekiwania na przyjęcie na wizytę w Poradni Pulmonologicznej wynosi zazwyczaj od 1 do 2 tygodni. W okresie jesienno – zimowym, sprzyjającym zapadalności ma choroby i infekcje układu oddechowego może wydłużyć się do miesiąca

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej ul. Niepodległości 8 to placówka zapewniająca opiekę świetnych lekarzy POZ, a także specjalistów z zakresu Chorób Wewnętrznych, Pediatrii, Okulistyki Dziecięcej, Medycyny Pracy. Pacjenci poradni mają również zapewniony dostęp do nowoczesnej diagnostyki szpitalnej oraz do specjalistycznych oddziałów szpitalnych. Poradnia także gwarantuje brak kolejek do swoich lekarzy.

Strona internetowa

https://www.szpitalrawa.pl/przychodnia-poz/

Facebook

https://www.facebook.com/szpitalrawa

Kontakt

SPZOZ Szpital Św. Ducha ul. Warszawska 14 96-200 Rawa Mazowiecka
Sekretariat telefon: 729 – 059 – 534

Na Skróty
Poradnie
Specialistyczne

Oddziały
Szpitalne

Medycyna Pracy
Cennik
Diagnostyka Obrazowa
Diagnostyka Laboratoryjna
Dla Pacjenta
Aktualności
Dlaczego właśnie my?